Minuli konec tedna, od 4. do 6. aprila 2025, sta v sklopu razstav Barje Winner Dog Shows potekali tudi specialni razstavi za svilnate hrte in koroške žigce. Gre za dve nepriznani pasmi psov, ki ju Slovenci prizadevno skušamo vpisati v mednarodne standarde kot lastni pasmi. Razstavi sta pod okriljem Kinološke zveze Slovenije potekali v organizaciji Kinološkega društva Barje.
Naša inštruktorica Meta Kuhar, ki je tudi članica Slovenskega kluba za hrte, je na razstavi svilnatih hrtov tokrat prvič nastopila kot vodja kroga in svoje delo opravila več kot odlično. Predstavilo se je 62 psov, večinoma iz Slovenije, poleg tega pa tudi razstavljavci iz drugih evropskih držav, Velike Britanije in Združenih držav Amerike.
Svilnati hrt (Silken Windhound) je sodobna pasma, ki je rezultat premišljene selekcije hrtov z željo po ustvarjanju elegantnega, srednje velikega psa z dolgim kožuhom in prijaznim značajem. V Sloveniji je pasma našla svoje posebno mesto – tako po številu kot po kakovosti vzreje – ter se v zadnjih letih močno uveljavila kot uravnotežen, aktiven in družinsko naravnan predstavnik hrta. S poudarkom na zdravju, značaju in tipičnem videzu je slovenska vzreja dosegla prepoznaven standard, kar daje trdno podlago za priznanje pasme kot slovenske.
Svilnati hrt se v Sloveniji že vrsto let vzreja v skladu z visokimi kinološkimi merili. S svojo edinstveno kombinacijo značaja, zunanjosti in vsestranske uporabnosti predstavlja pasmo, ki je dozorela za vpis kot slovenska avtohtona pasma pod okriljem Kinološke zveze Slovenije pri FCI.
Koroški žigec (Mountain Hound) je slovenska lokalna pasma lovskega psa, ki izhaja iz hribovitih in gozdnatih predelov Koroške. Gre za majhnega do srednje velikega psa žvižgaškega (gonilskega) tipa, namenjenega predvsem za lov na zajce, lisice in drugo malo divjad v zahtevnem terenu.
Značilnosti koroškega žigca so dober nos, vztrajnost, izrazita navezanost na vodnika in sposobnost samostojnega dela. Je pozoren, živahen in izredno zvest. Njegov glas je jasen, zveneč in prilagojen za delo v gozdu, kar omogoča lovcu dobro orientacijo med gonjo.
Dlaka je kratka do srednje dolga, gosta in odporna na vremenske vplive, najpogosteje rjave do črne barve z različnimi oznakami. Zaradi svoje prilagodljivosti in prijaznega značaja postaja čedalje bolj cenjen tudi kot družinski pes v ruralnem okolju.
Koroški žigec je pomemben del slovenske lovske tradicije in predstavlja dragoceno pasemsko dediščino, ki si zasluži ohranitev in priznanje.
Foto: Ivan Tavčar